Batik Desenli Elbise Dikimi

 


Batik Desenli Elbise Dikimi
Batik elbiseler her zaman moda olan kullanımı her zaman sürdürülebilen bir stil tarzıdır. Batik desen olarak her zaman otantik stile girer.

Bir batik elbise yapmak istiyorsanız bunun da kolayı var. Batik desenlerde olan bir penye bluz ve düz renk genelde beyaz olursa daha avantajlı olur bluz tişört.

Elimizde 2 adet bluz var ve bunların kumaşlarının penye pamuklu tarzda olurlarsa daha avantajlı olur.


Başka bir seçenekte batik desenli penye kumaşla düz beyaz renk bir kumaş alırsanız da elbise dikebilirsiniz.

Batik desenli kumaş göğsün altında olacağından 30 cm boy yeterli olur beyaz kumaş içinse uzunluk 1 metre olacak.

İlk olarak göğüs kısmının ölçüleri alınır ve bluz bu patronu başka bir bluzunuzu patron veya gazete kağıdına koyarak alabilirisiniz.

Arka ve ön tarafların patronları çıkarıldıktan sonra sıra kol patronlarının çıkartılmasına geldi.

Kol için size pratik bir öneri başka kısa kollu bluzunuzun kolunu ikiye katlanmış bir patron kağıdının veya patron kağıdı yok ise gazete kağıdının üzerine koyarak çizin, kağıdı açtığınız zaman kol patronu meydana çıkmış olacak.

Kolları da kumaştan 2 adet kestikten sonra kenarlarda dikiş payları bırakarak 2 şer cm şimdi sıra geldi dikime; dikim esnasında ilk olarak elbisenin batik desenli üst beden kısımları askı kısımlarından dikilir, yaka kısımlarına 3 cm kesilmiş kumaşlardan biye geçirilir.

Kollar dikilir, sıra geldi üst bedene etek kısmını dikmeye bunun için hafif büzgülü olacağından dolayı alt kısma dikilecek beyaz kumaşa yumuşak enli lastikten den dikilir ve kumaşa hafif büzgü verilir.

Bu arada da elbiseye kumaşa büzgü yapmanın pratik yolunu vermiş oluyoruz.eni az olan bebe lastiği denir bazıları yumuşak lastik denir, bu lastiği kumaşa diktiğiniz zaman büzgüyü vermiş olursunuz bunun için de kumaşın ölçüsü almış olduğunuz beden ölçünüzden 30 , 40, 50 cm daha fazla olmalıdır, bu fazlalık ölçüsünü büzgünün ne kadar olacağına siz karar vererek tercihinizi yaparsınız.


Alt büzgülü etek kısmını üst batik desenli bluz kısmının üzerine koyarak makine dikişi çekerek batik desenli elbisenin dikimini bitiriyoruz.
Batik Desenli Elbise Dikimi
Batik Desenli Elbise Dikimi
Batik Desenli Elbise Dikimi
Batik Desenli Elbise Dikimi
Batik Desenli Elbise Dikimi
Batik Desenli Elbise Dikimi

Batik Desenli Elbise Dikimi 4.5 5 Unknown Batik elbiseler her zaman moda olan kullanımı her zaman sürdürülebilen bir stil tarzıdır.  Batik desen olarak her zaman otantik stile gire...

Hiç yorum yok:

Copyright © Elişi Çalışmaları. All Rights Reserved