Örgü Baykuş Cüzdan Yapımı

 


Örgü Baykuş Cüzdan Yapimi
Tığ işi Örgü Cüzdan Yapımı - Anlatımlı

Bozuk paraları koymak için baykuş suratlı tığ ile örülmüş bozuk para cüzdanı yapımı 

Baykuşun Gövdesinin Örülmesi 

Evinizdeki artık yünleri de bu şekilde değerlendirmiş olursunuz.

Örgü cüzdanının gövdesini örmek için kalın tığ ile yün iplikten 6 tane zincir yapılarak yuvarlak daire oluşturulur. Çekmiş olduğunuz yani işlemiş olduğunuz 6 zincirin her birine 2 tane doldurma zincir işlenecektir. 18 sıra işlenilecektir. Kesme yöntemi yapılmayacaktır. 

Örgü baykuşlu cüzdan yapımında her sırada örülen sıra sonlarında 1 ilmek artırılacaktır.İlk renk değişimi alttan başlangıçtan sonra 6 sıra örüldükten sonra yapılacaktır. Bundan sonra baykuş cüzdan örümün de her renk değişimi 4 sıra da bir yapılacaktır. Toplamda 18 sıra örülünce kesim yapılarak, baykuşlu cüzdanın gövde kısmının işlenişi bitirilmiş olacaktır. 


Baykuş suratlı bozuk para cüzdanının gövdesini işleniş tarifini verdikten sonra sıra da cüzdanın kapağını işlemeye geldi. Gövdenin bitmiş olan son kısmından tığ ile zincir alarak örmeye başlayın. Her sırada bu sefer ikişer ilmek eksiltilerek tek ilmeğe düşülene kadar örülür. Toplamda 6 sıra örüldükten sonra keserek baykuş suratlı cüzdanın kapağının da örülmesi bitmiş olacak. Kapağın ucuna ipten ilik dikerek gövdeye dikeceğiniz düğmeye takarak kapatabilirsiniz. 

Örgü Baykuş Cüzdan Yapımı 2
Baykuş suratlı cüzdan yapımında sıra baykuşun gözlerini yapmaya geldi. 6 sıra zincir çekilerek yuvarlak haline getirilir ve bunun üzerine her zincirin üstüne 2 tane dolgu yapılarak toplamda 12 dolgu zincir yapıldıktan sonra 2 sırada kesilecektir. Etamin iğnesi ile baykuş suratlı cüzdanın göz kısmına dikilecektir.

Baykuşun göz bebekleri için ise etamin iğnesi ile siyah yün iplikten gözlerin içine dikerek göz bebeklerini yapın. Her iki yanına kulaklar için yün iplerden dikebilirsiniz.

Örgü Baykuş Cüzdan Yapımı 4.5 5 Unknown Tığ işi Örgü Cüzdan Yapımı - Anlatımlı Bozuk paraları koymak için baykuş suratlı tığ ile örülmüş bozuk para cüzdanı yapımı   Baykuşun ...

Hiç yorum yok:

Copyright © Elişi Çalışmaları. All Rights Reserved