Kızılderili Kadın Kıyafetleri

 


Kızılderili Kıyafetleri
Kızılderili kıyafetleri günümüzün otantik modasına yeni bir bakış açısı getiren, farklı tarzlarda stillerde olan giysiler. Belki gardırobunuzu şöyle bir araştırsanız sizde elinizdeki giysilerden farklı modeller çıkartabilirsiniz.

Toprak renginin kahverengi tonlarında ağırlıklı olarak bir kahverengi elbise ve Kızılderililerin taktıkları otantik takılar, dikkat ederseniz bunlar turkuaz ağırlık taşlardan ve boncuklardan yapılmış takılar ve kahverengi renkle ne kadar güzel uyumlu oluyorlar.

Zıt renklerde uyum vardır. Zıt renkleri sıcak renkler ve soğuk renkler olarak ayırt ederiz .Buradaki kahverengi sıcak renk kategorisine girerken turkuaz yeşili soğuk renk kategorisine girmektedir.Yani kahverengi ve turkuaz diğer adı nil yeşili denir bu renklerle bir giysi ve takılar ile güzel bir elbise kombinesi yapabilirsiniz.
Renkler ve tonlar şifondan bir elbise kumaşın desenlerinde bir etnik hava var. Etek uçları farklı kesim normal etek boyundan ziyade zig zaglı kesim mevcut. Zaten elbiseye havasını verende kumaştaki desen renk olayıyla etek uçlarındaki farklı kesim şeklidir. Kendine güvenen bayanlar diz üstü elbise de giyerim diyorsanız karşınızda modeliniz duruyor.
Evet karşınızda askılı bir elbise burada kumaşın desenleri baskısı konuşuyor. Elbisenin modeli düz sade kesim. Farkı veren elbisenin deseni ve takılar.
Kızılderili Kıyafetleri
Dikkat ederseniz Kızılderili giyimlerde turkuazın yeşil mavisi ön planda bence biraz da bundan dolayı Kızılderililerden için soyları Türklere dayanıyor denilmekte ve şaman geleneğiyle eski Türk inanışlarının birbirine benzemesi ve turkuaz mavisinin Türklerde de uğurlu sayılması .Toprak kırmızısı elbise önü otantik işlemeli ve zıt renklerden turkuaz takılar.
Kızılderili Kıyafetleri
Desenler desenler işte bütün nokta burada farklı desenlerde kumaşları işleme bu tarz giyimler etnik giyime giriyor . her bir desenin çizginin ve rengin ayrı bir havası , ayrı bir anlamı var. Turkuaz yeşili Kızılderililerde uğurlu sayılan bir renk tabiî ki turkuaz taşlarla yapıla takılarda aynı şekilde.
İşte açık turkuaz renkli bir bluz bu bluz pamuklu Şile bezi dediğimiz kumaştan yapılmış Bluzun önündeki işlemeler, Nakışlar bir harika .mesela bu renkte bir kumaş alıp bir tunik dikebilirsiniz ve kasnak nakışı denilen makine de nakışla renkli desenler işleyebilirsiniz .ya da renkli boncuklarla siz bir desen yaratırsınız.
Mor renkli ara nakış desenleriyle yakadaki işlemeler elbiseye çok ayrı bir hava vermiş farkındaysanız genellikle Kızılderili stilinde zıt renkler hakim ve gösterişli takılar.
Şimdiye kadar paylaştığım giysilerde püsküllü olanları gözünüz aramış olabilir. Alışıla gelmiş bir Kızılderili resmi gözümüzde belirebilir Eski filmlerden de aklımızda kaldığı kadarıyla pantolonlarda giysilerin kollarında uzun uzun saçaklar hayal edebilirsiniz. Şimdi günümüzde de o karda uzun saçaklarla her tarafınızdan sallanan şekilde otantik giyimden başka her şeye benzer artık o uzun saçaklar çantalarda veya biraz daha kısa fularlar da bluzların eteklerine yapılmış şekilde. Bu etek ve kol kısımlarında ufak saçaklar yapılmış.Neden sırt kısmını süslemelerde ağırlık olarak çalışılmış Sırtın üst bölümlerinde de saçaklar var ve renkli su taşı dediğimiz fistolardan olabilir kurdelelerden olabilir kemik beyazına ceketin rengine çok uyumlu olmuş.
Siyah askılı bir bluz şortla bu yazında trendlerinden şortlar ne kadar güzel birlikte gitmiş ve bluzun üzerindeki desene bakar mısınız işte bluzu sadelikten ayıran tam bir eskilerden otantik bir esinti dedirtecek cinsten bir işleme yapılmış. Sizin de varsa böyle siyah bluzunuz işlemeye başlayın şart değil bu kadar geniş nakış çalışması yapmaya daha bir basit modellerden de seçebilirsiniz.

Kızılderili Kadın Kıyafetleri 4.5 5 Unknown Kızılderili kıyafetleri günümüzün otantik modasına yeni bir bakış açısı getiren, farklı tarzlarda stillerde olan giysiler. Belki gardırobu...

Hiç yorum yok:

Copyright © Elişi Çalışmaları. All Rights Reserved