İnci Yaka Kolye Yapımı

 


İnci Kolye Yapımı
Peter Pan İnci Yaka Kolye Modeli Yapılışı - Resimli Anlatımı

İnci denizlerden çıkartılan çok değerli bir taştır. Tarihte inciler için edebiyat metinlerinde kah uğurlu kah uğursuz ibareleri kullanılmıştır. Göz yaşı demek olan incilerden bir yaka kolyesi yapalım. Siyah bir elbise ile birlikte taktığınızda harika durur.

Gerekli olan malzemeler; yaka için keçe kumaş inci ile süsleme yapacağınızdan dolayı keçenin rengi açık renk olmalıdır. İnci boncuklarının rengine yakın olması lazımdır. Her ne kadar üzerini inci ile kaplayacak olsanız bile kumaşın görünme riskine karşı siz dediğim renkte keçe alın. Eğer keçe almazsanız bile evdeki kumaşlarla da yapabilirsiniz. Alternatif çok, zorunlu bir şekilde keçeye yapma zorunda değilsiniz.

Keçeyi şu yönden öneriyorum keçe kesildiği zaman kenarlardan iplik kırpıntısı vermiyor. Siz şayet başka kumaş kullanacaksanız şunu yapabilirsiniz. Kumaşın kenarlarını dikerek yaka çevirmesi yaparken ki şekilde çevirirsiniz eğer kumaşının inceyse iki kat yapmak zorundasınız. Kolyenin büzülmüş bir şekilde durmaması için. Alternatif olarak kalın kumaşa yapacaksanız o zaman tek kat kullanırsınız kenarlarını elde gizli teyel yaparak dikersiniz.

Bolca inci boncuklar, yapıştırıcı kalem, makas ve kurdele.

İlk adım boynunuza göre yaka patronu çıkartın kağıtla çıkartacaksınız , resimlerde de nasıl yapacağınız ayrıntılı olarak gösteriliyor ama ben gene de elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

İnci Yaka Kolye Yapımı
Kağıda çıkardığınız patronu keçe kumaşa veya başka yapacağınız kumaşın üzerine koyarak patron kağıdın kenarlarından keserek kumaşı yaka şeklinde kesin.

Kumaşı kestiniz incileriniz ve yapıştırıcınız yanınızda ve başlıyoruz incileri sıralı bir şekilde kumaşa yapıştırmaya. Burada dikkat etmeniz gereken nokta incileri kumaşın en geniş yerinden başlayarak yuvarlak şekilde iç içe geçecek sıralı bir vaziyette yapıştırıyoruz. İncileri ipinden çıkarmadan yapıştırıyorsunuz. İsterseniz silikon tabancası ile de yapıştırabilirsiniz.

İnci Yaka Kolye Yapımı
Bütün yaka kumaşının her tarafını boncuklarla yapıştırdıktan sonra sıra geldi boyuna takmak için kurdeleyi takmaya. Bunun için de kemer delme makinesi veya küçük makasın ucu ile yakanın her iki ucundan delik açarak kurdeleyi takın. İşte inciden yapılma elişi yaka kolye hazır.

İnci Yaka Kolye Yapımı 4.5 5 Unknown Peter Pan İnci Yaka Kolye Modeli Yapılışı - Resimli Anlatımı İnci denizlerden çıkartılan çok değerli bir taştır. Tarihte inciler için...

3 yorum:

Adsız dedi ki...

Ya boynunun olcusunu nasl ayarliyacagim .s

Adsız dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
Adsız dedi ki...

Kumaş ikiye katlanarak eklenilen şablona göre çizersiniz ve ip ölçümüne göre şablonu ayarlayabilirsiniz.

Copyright © Elişi Çalışmaları. All Rights Reserved