Dilimli Dantelden Gül Yapımı

 


Dilimli Dantelden Gül Yapımı
Dilimli Dantelden El işi Gül Yapımı

Dantelden eskiden yatak örtülerinin kenarlarına, çarşafların kenarlarına yastık ve havlu kenarları gerçi hala da bu el emeğini yapanlar vardır. Bunlarla ilgili bir model örneği yapılışı paylaşalım ve bunlardan nasıl bir gül yapılıyor görelim.


Danteli diğer adı ile dilimli dantelin şemasına bakalım. 4 sıra kutu zincir yapımından sonra dilimli dantel motifine geçiliyor. Yani ilk sıra taban zincirler bunun içinde kaç cm dantel işleyecekseniz ilk olarak o ölçüde zincir çekeceksiniz. Başlangıç bu şekilde uzun zincir çekerek başlanacak. Tığ ile örmeye çektiğiniz zincirin üstlerine 3 er zincir çekerek çekmiş olduğunuz uzun zincire batarak kare oluşturup, bu şekilde üst üste 4 sıra işledikten sonra dilimli modele geçilecektir.

Her dilimi tığ ile işlerken kendi etrafında dönerek bir dilimin işlemesini bitirdikten sonra ikinci dilime geçeceksiniz. İşlemiş olduğunuz dilimli danteli gül şeklinde kıvırarak dikebilir, süslemeler yapabilirsiniz.

Dilimli Dantelden Gül Yapımı

Dilimli Dantelden Gül Yapımı 4.5 5 Unknown Dilimli Dantelden El işi Gül Yapımı Dantelden eskiden yatak örtülerinin kenarlarına, çarşafların kenarlarına yastık ve havlu kenarları ger...

Hiç yorum yok:

Copyright © Elişi Çalışmaları. All Rights Reserved